VAN DE GRAAF JENERATÖRÜ Yapımı Bilim fuarı projeleri

1
7.965 views

VAN DE GRAAF JENERATÖRÜ Yapımı

Bilim fuarı projelerine örnek olabilecek bir çalışmayı sizlerle paylaşıyoruz.

Van de Graaff jeneratörü hareket eden bir kayış yardımıyla içi boş bir kürede yüksek gerilim biriktirmeye yarayan bir elektrostatik jeneratördür. 1929 yılında Amerikalı fizikçi Robert Jemison Van de Graaff tarafından icat edilen bu jeneratörde potansiyel farkı 5 megavolta kadar çıkabilir.
Çalışma prensibi Şu şekildedir.
1

Basit Bir Van De Graaf jeneratörü Yapımı

Malzemeler:

teknolojivetasarimprojeleri_001

1 adet Arkasında silgi olan kurşun kalem.
2 adet Eski çıt çıtlı tükenmez kalemden çıkan boru (biraz kalın olmalı)
1 adet bozuk,kullanılmayan atık ampul
1 adet yaklaşık 20 cm boyunda PVC boru
1 adet tahta parçası
1 adet 9 volt pil
1 adet elastik bant veya lastik
1 adet oyuncak motoru
1 Adet Ataç
Bant,Aliminyum Folyo

1. Adım

teknolojivetasarimprojeleri_002

Öncelikle tahtayı PVC borunun içine girmesi için yeterli boyutta oymamız gerekiyor.

Şu şekilde
2. Adım

teknolojivetasarimprojeleri_003

Oyduğumuz deliğe PVC’Yİ yerleştiriyoruz ancak bu adımda sabitlemiyoruz PVC boruyu motorumuzun ve lastiğimizin boyutlarına göre delmemiz gerekiyor.Yani motoru tahtaya koyduğumuzda motorun ucu plastik boruda nereye değiyorsa o kısmı delmemiz gerekiyor.Daha sonra lastiği alıp deldiğimiz noktadan yukarı doğru gererek geldiğimiz noktayı delmemiz gerekiyor.Burada önemli olan nokta lastiğin ne kadar gerilmesi gerektiğidir.Lastiği fazla gerersek motorun onu döndürmeye gücü yetmeyebilir.O yüzden motorumuzun gücüne göre lastiği germemiz gerekiyor.Not:Bu adımda delikler borunun iki yüzünde olmalı.Yani matkap kullanıyorsak matkap borunun önünden girip arkasından çıkmalı.

3. Adım

teknolojivetasarimprojeleri_004

Borumuza 2 delik daha açmamız gerekiyor.1. deliğimizi alttaki deliğe dik bir şekilde delmemiz gerekiyor.2. deliğimizi üstteki deliğin biraz üstüne delmeliyiz.
Not: Adımda delikler borunun tek yüzünde olmalı.Soldaki resim 1. deliği sağdaki resim 2. deliği gösteriyor.

4. Adım

teknolojivetasarimprojeleri_005

Bu adımda eski çıt çıtlı tükenmez kalemlerin içinden çıkan borulardaki kurumuş mürekkepleri temizlememiz gerekiyor.
5. Adım

teknolojivetasarimprojeleri_006

Temizlediğimiz kalem parçasını PVC borunun iç çapı uzunluğunda kesiyoruz.Ve ataçı düzleştiriyoruz.Borunun üstüne düzleştirdiğimiz ataçı koyup borunun iki yüzeyinden de en az 6mm artacak şekilde ölçü alıp kesiyoruz.Kestiğimiz ataç parçasını tükenmez kalem parçasının içinden geçiriyoruz.Ve ikisini üstteki delikten geçiriyoruz.Borunun içindeyken lastiği de kalemin parçasından geçiririyoruz. Ve karşı delikten teli çıkarıyoruz. Bir makara sistemi yapmış olduk.Burada önemli nokta kalem parçası rahatça dönebilmeli

6. Adım

teknolojivetasarimprojeleri_007

Ataçtan geriye kalan tel parçasını düzleştirip altta deldiğimiz ilk delikten geçiriyoruz.Daha sonra üst delikte kalem parçasındaki lastiğimizi bir kanca yardımıyla gererek alttaki tele geçirip teli karşı delikten çıkarıyoruz.Ve artan kısmı büküyoruz.Bükmediğimiz tarafa motorumuzu yapıştıracağız.Bunun için silgili kalemimizden silgiyi çıkarıyoruz ve silginin her iki tarafından delik açıyoruz.Bir deliğe motorun ucu diğer deliğe ataç parçamız yapıştırılacak.

7. Adım

teknolojivetasarimprojeleri_008

Bu adımda kablomuzdan bir parça kesiyoruz ve ucundaki plastik yalıtkanı söküyoruz.Kablo saçak şeklinde tellerden oluşmalı.Yani tek parça değil ufak ufak ince tellerden oluşmalı.Ucundaki yalıtkanı sıyırdığımız kabloyu alttaki deldiğimiz ikinci delikten yani ilk deldiğimize dik olan delikten geçiriyoruz.

Burada önemli nokta teli lastiğe çok yaklaştıracağız ama değmeyecek.Yakın olmalı ama değmemeli.

Öbür kabloyu ise üstte deldiğimiz ikinci delikten geçiriyoruz. Bu tel ise lastiğe sürekli değmeli.Ayrı durmamalı.

8.Adım

teknolojivetasarimprojeleri_009

Ampulü alüminyum folyoyla sarıyoruz. Folyonun mümkün olduğunca pürüzsüz olması daha iyi olur. Ampulün metal kısmına da folyo sarılabilir. Ampulü PVC’nin üstüne yerleştirip üstteki tel ile folyoyu birbirine tutturuyoruz.
Ve son hali şu şekilde:

teknolojivetasarimprojeleri_010

Ve böylece basit bir Van de Graaff jeneratörü yapmış olduk.Motoru çalıştırınca lastik sürtünme ile elektriklenme yapacak ve bu elektriği ampule iletecek.

Aletimizin Çalışıp çalışmadığını kontrol için Elektroskop yapımı projesindeki elektroskobu yapıp test edebiliriz.

1 YORUM

  1. Hocam, birinci adımda tahtaya oyuk açıyoruz. O oyuğun altında delik var mı? Bir de tükenmez kalem borusu yerine başka bir şey kullanabilir miyiz?

CEVAP VER