Verimli Ders Anlatmanın 9 Püf Noktası

0
1.989 views

Bir şeyi bilmek onu düzgün aktardığımız anlamına gelmez. Peki öğretmenler verimli bir eğitim ortamı oluşturmak için nelere dikkat etmelidir? İşte cevapları:

Bir şeyi bilmek onu düzgün aktardığınız anlamına gelmez

1- Dersin başında anlatacağınız konuyu mutlaka açıklayın. Öğrencilerinizin ilk öğrenmesi gereken şey anlatacağınız konunun ne olduğudur.

2- Sınıf içinde ne aynı yerde sürekli durun; nede sürekli hareket edin. Ders anlatırken aynı alanda sürekli şekilde durmanız monoton bir ders seyri oluşturmanızın nedenlerinden biri olabilir. Aynı zamanda bunun tersi şekilde hareket etmeniz de olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Sınıf içindeki hareketlerinizi dengelemeye dikkat ediniz.

3- Öğrencilerinizi gerginleştirmeyin. “Hakan şu nedir? Açıklar mısınız!” şeklinde öğrenciyi işaret ederek sorular sormayın. Öğrenciler ders esnasında gerginlikten uzak ve rahat olduğu ölçüde iletişime ve öğrenmeye kendilerini açarlar.

4- Ses tonunuzu sürekli aynı desibelde kullanmayın. Ses desibeliniz bazen azalıp bazen yükselirse dersin monotonlaşmasını da engellersiniz.

5- Arada sırada öğrencilerinizi gülümsetin. 20-25 dakikalık bir ders anlatımı sonrası öğrencilerinizin derse olan ilgisinin dağılmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Ülkemizde bir ders saatinin 40 dakika olduğunu düşünürsek, öğrencilerinizin derse olan ilgisini canlı tutmak için arada sırada konu anlatırken öğrencilerinizin kişiliğini zedelemeyecek şakalar yapmanız veya fıkralar anlatmanız öğrencilerinizin ilgisini diri tutacaktır.

6- Öğrencilerinize adıyla hitap edin. “Hey sen! Arkadaki?” demeyin. Öğrenciler kendisine adıyla hitap eden öğretmenlere daha bağlı oldukları gibi o derslerde daha başarılı olurlar.

7- Öğrencilerinizle göz teması kurunuz. Tüm öğrencilerinizin gözlerine saniyelikte olsa azar azar azar bakmanız sınıf yönetiminizi olumlu etkileyecektir.

8- Öğrencilerinizin her birini bir birey olarak kabul ediniz. Onları küçümsemek ve aşağılamak sizinle tüm iletişim kanallarını kapatmalarına neden olur.

9- Giyiminiz önemlidir. Öğrenciler öğretmenlerinin giyim, konuşma ve davranışlarından etkilenirler. Onların rol modeli olduğunuzu aklınızdan çıkarmayınız. Temiz ve düzgün giyinmeye dikkat ediniz.

 

CEVAP VER