Whatsapp’ta görünmez olun

0
1.932 views

Whatsapp’ta görünmez olun

01

Popüler anlık mesajlaşma yazılımı Whatsapp’ta Facebook, Viber gibi pek çok sohbet uygulamasında olmayan bir özellik var: Durum gizleme… Yani siz karşınızdakiyle konuşurken Çevrimiçi görünmek istemediğinizde bunu yapabiliyorsunuz ve böylelikle kimse sizin ne zaman Whatsapp’a girdiğinizi göremiyor. Ancak Android kullanıcıları unutulmuş; zira Android telefonlarda bu özellik yok! 

iPhone’larda bunu yapmak mümkün olsa da ilginçtir ki Android ve BlackBerry cihazlarda böyle bir ayar bulunmuyor. Bu nedenle üçüncü parti uygulamaları kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Öncelikle iPhone’da görünmez olmak için Ayarlar’a girmeli, daha sonra Sohbet Ayarları kısmından Gelişmiş Ayarlar ve Son Görülme Zamanı’na gelerek buradaki ayarı kapatmanız gerekiyor.

09

Böylece iPhone’larda artık kimse sizin durum bilginizi göremez. Eğer bu ayarı tekrar değiştirmek ve durum bilginizi paylaşmak isterseniz 24 saat süresince beklemek zorunda olduğunuzu da söyleyelim. 

Whatsapp bu şekilde kullanıcıların kafasına göre bu ayarla oynamaması için bir çözüm bulmuşa benziyor. O yüzden durum bilgisini uzun vadede paylaşmak isteyip istemeyeceğinizi iyi düşünün. 

Son olarak durum bilginizi gizlediğiniz anda artık Whatsapp’taki diğer kullanıcıların durum bilgilerini de göremezsiniz. Yani siz görünmez olduğunuzda arkadaşlarınız da size otomatik olarak görünmez olacaktır. 
Ayrıca herkese değil de sadece belli kişilere durum bilginizi paylaşmak istemiyorsanız bunun için ilgili kişileri engellemeniz yeterli. O taktirde artık engellediğiniz kişilere görünmez olursunuz. Aynı zamanda engellenenler size mesaj gönderemez. 
13
iPhone’larda durum gizlemek mümkün olsa da Android cihazlarda bu mümkün değildir. Whatsapp ilginçtir ki Android ve BlackBerry sürümlerine bu özelliği başından beri eklememiştir. Peki Android’de gizlenmenin hiç mi yolu yok? Elbette var… 

Öncelikle cihazınızın internet bağlantısını kesin ve sonra mesajınıza bakın. İnternet bağlantınız hala yokken mesajı cevaplayın. 

Sonra uygulamadan çıkın ve internet bağlantısını açın. Bunu yaptığınızda internet bağlantısı yokken attığınız mesaj interneti açtığınızda karşı tarafa iletilir. 
Böylece uygulamaya girseniz bile WhatsApp sizin girdiğiniz zamanı kaydedemez. İnternet bağlantısını tamamen kesmek için telefonunuzu uçak moduna almanız da yeterli. 

Bunun dışında sadece Whatsapp’da durum gizlemek için geliştirilen üçüncü parti uygulamalar da vardır. Block Whatsapp Seen uygulaması gibi… 
Bu tip uygulamalar da pratikte interneti keserek son görülme tarihinizi saklamaya ve sohbet akışını buna rağmen sağlamaya çalışırlar. 

Ancak ne olursa olsun Whatsapp’tan ilgili ayarı iPhone’da olduğu gibi yapmak varken Android’de bu denli uğraş vermek gerçekten Android ve BlackBerry kullanıcıları için haksızlık. Bakalım ilerleyen Whatsapp sürümlerinde bu eksiklik giderilecek mi? 
teknoloji ve tasarım

CEVAP VER