Wi-Fi Kansere Sebep Olur Mu?

0
1.785 views

Wi-Fi Kansere Sebep Olur Mu?

Günlük hayatımızın bir parçası olan kablosuz internet teknolojisi (Wi-Fi) okulda, işte, evde, restoranlarda, marketlerde, parklarda, kütüphanelerde, hastanelerde yani kısacası her yerde. Ki zaten bu yazıyı da muhtemelen kablosuz bağlantıya sahip bir cihaz üzerinden okuyorsunuz.

Dedik ya Wi-Fi artık her yerde. Bu yüzden de her bulunduğumuz ortamda Wi-Fi tarafından yayılan radyo frekans radyasyonuna da maruz kalıyoruz. Bu durumda bazılarımızı kanser riskinin artabileceğinden dolayı bir hayli endişelendiriyor. Acaba gerçekten Wi-Fi ile kanser arasında bir ilişki var mı?

Bu soruya doğru bir cevap verebilmek için Wi-Fi’in sebep olduğu radyo frekanslarıyla ilgili iki çeşit araştırmayı incelemek gerekiyor.  Bu araştırmalardan ilki insanlar üzerinde deneniyor. Elde edilen sonuç ise radyo frekanslarının sebep olduğu radyasyona sürekli maruz kaldıkları için yüksek risk grubunda sayılan insanların kanser oranlarıyla radyo frekans radyasyonu arasında bir ilişki bulunamadı.

Araştırmaların ikincisi de laboratuvar hayvanları üzerinde yapıldı. Sonuçlar insanlar üzerinde yapılan uygulamalardan farklı bir sonuç değildi.

Bu iki araştırma sonucuna bakarak bir analiz yapacak olursak; kanser ile Wi-Fi arasında bir ilişki yok diyebiliriz. Fakat bu araştırmalarda biyolojik olarak görülen bazı durumların kanser ile ilişkili olabilecei görülüyor. Ayrıca; U.S. Environmental Protection Agency, National Toxicology Program, Public Health England ve Norwegian Institute of Public Health gibi araştırmalarıyla uluslararası saygınlık kazanmış halk sağlığı ve çevre örgütleri de Wi-Fi ile kanser arasında bir ilişki olmadığını belirtmişlerdir.

Neden Wi-Fi Kanser Yapmaz?

Bunun çok bast bir açıklaması var; Wi-Fi’in meydana getirdiği radyasyon düşük frekanslı ve iyonlaştırıcı radyasyon türünden bir radyasyon değildir. Yani hücresel düzeyde bu radyasyonun hiçbir zararı bulunmamaktadır. Ayrıca Wi-Fi’den yayılan radyasyon miktarı (0.1 watt)cep telefonlarımızdan yayılan radyasyon miktarından daha düşük.

Endişemiz Geçmediyse Ne Yapalım?

Wi-Fi modeminizi kullanmıyorken kapatabilirsiniz, aynı şekilde cep telefonunuzu kullanmıyorken uçak moduna alabilirsiniz. Ayrıca cep telefonuyla konuşurken kulaklık ya da hoparlör kullanmak sizi daha az radyasyona maruz bırakacaktır.
Referanslar ve İleri Okuma

CEVAP VER