Yapılı çevre ve ürün öğrenme alanı, Mimari tasarım ürün geliştirme ünitesi

Teknoloji ve tasarım dersi yeni (taslak) programda karşımıza çıkan Mimari tasarım ve ürün geliştirme ünitelerinde neler yapılabileceği ile ilgili bazı örnek çalışmalar paylaşmak ve teknoloji ve tasarım dersi öğretmenlerine katkıda bulunmak istiyorum.

Öncelikle mimari tasarım ünitesinin barınma ihtiyacıyla başlayan mekân yaratma süreci olduğunun öğrenilmesi ve çevresindeki farklı işlevsel yapılar konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanır.

Ünitenin içeriğinde aşağıdaki konulara değinilmektedir.

  • Farklı bina tasarımları için (sinema salonu, müze, tiyatro, spor salonu, cami vb.) farklı mekân tasarımları üzerinde durulur.

Download [1.81 MB]

  • Yakın çevresindeki farklı işlevdeki iki binanın karşılaştırması yapılabilir. Okul, hastane, müze, konut, kervansaray, kümbet, saray vb. mekânlar fiziksel özellikleri (aydınlatma, renk, doku, fiziksel ölçüler vb.) açısından analiz edilir.
  • Kırsal ve kentsel mimari örnekler üzerinde durulur. Farklı coğrafî şartlardaki hayat biçimleri ile kullanılan mimari tasarımlar için Safranbolu evleri, Kapadokya evleri, Harran evleri, İglolar, Pagodalar gibi yapılar üzerinde durulur. 
  • Çöl, kutup, ormanlık bölge ve dağlık bölge gibi farklı coğrafî ve iklim koşullarına uygun bir konut tasarlanır ve sunulur. 

SPAGETTİ KÖPRÜ YARIŞMASI
GEREKLİ MALZEMELER

  • SİLİKON TABANCASI (ELEKTRİKLİ 10- 20 TL)
  • MUM SİLİKON ÇUBUK (1 TL)
  • MAKARNA (SPAGETTİ) (1,5 TL)

 

YAPIM AŞAMALARI

2 makarna uzunluğunda köprü inşa etmeleri söylenir.

Maksimum 1 paket makarna kullanmaları ve 3 tane silikon çubuk kullanmaları konusunda uyarılar yapılır.

Eşit süre verilir.

Köprülerin estetik görsel ve teknolojik olarak neler ifade ettiği vurgulanır.

Daha sonra köprüler sergilenir.

Köprü inşaatı yapıldıktan sonra kenarlardan 10 cm ayarlanarak tabureler üzerine konulur. Köprülere ağırlık asılarak dayanımları test edilir. Ağırlıklar azar azar arttırılır ve köprünün kırılma anı kameraya alınır ve yıkıldığı ağırlık not edilir.

Daha sonra dayanımı arttırıcı önlemlerin neler olduğu konusunda beyin fırtınası yapılır….

 

 


 

CEVAP VER