YARATICI OL, HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİR! STEM

0
2.075 views

YARATICI OL, HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİR! STEM

Yaratıcı Ol, Hayalini Gerçekleştir sloganıyla  yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilerimize kodlama-arduino ve robotik eğitimi vermeye başladık. Bu süreçte çocuklara code.org, codecombat, code monkey gibi siteler üzerinden basit ama çocukları etkileyici etkinlikler gerçekleştirerek başladık.

Bu tür programlar sayesinde bloklama yöntemini kullanarak öğrenciler, hem kod yazıp hem oyun oynadılar ve yazdıkları kodların karşılığını ekranlarda anında görebildiler.

Giriş seviyesi olarak yapılabilecek en iyi uygulamalardan birisi bu yöntemdir. Aynı şekilde eba üzerinden de buna benzer uygulamalar mevcuttur. Bunları öğrettikten sonra öğrencilere Edison robot kitlerini kodlamayı öğrettik.

Kişisel fikrim bu robot kitlerinin kodlama ve robotik dediğimiz olaya çok uygun olmuştur. Anasınıfındaki öğrenciler bile kolaylıkla kod yazabilmektedirler.

Bu robot kitlerinin üzerinde çeşitli sensörler mevcut olup daha çok bilinen mbot  robotlar ile benzer özelliklere sahiptir. Ama en güzel yanı barkod okutarak kodlama yapılabilmektedir.

Yani çocuklar kağıtlardaki barkodları okuttukları an robotlar hareket etmekte, çizgi izleme, engelden kaçma, sese duyarlı hareket edebilme, ışığa duyarlı olarak hareket edebilmektedirler.

Sadece barkodlama yöntemiyle değil, blok yöntemiyle ce kendi yazılımıyla da daha detaylı kod yazılıp robotlara istenilen emirler verilebilmektedir. Kendi atölyemizde uyguladığımız derslerde çok olumlu sonuçlar aldığımızı belirtmek isterim.

Sonraki süreçte ise kursumuza devam edip farklı robot kitleriyle kodlamaya devam etmeyi düşünmekteyiz. Yine bu sayfadan arduino eğitimimizle ilgilide daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz..

 

Gökhan ÇEVİK

CEVAP VER