Yeni Nesil Palet Sistemi – Omni-Palet

0
2.666 views

Yeni Nesil Palet Sistemi – Omni-Palet

Japonya’nın Osaka Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı her yöne sürülebilen videodaki paletleri (Omni-Palet) tanıttı. Araştırma ekibi paletin geleneksel paletlere göre daha fazla enerji kazancı sağladığını ve daha kıvrak manevralara sahip olabileceğini belirtti.

Yapılan çalışmalarda iki yarısı birbirinden bağımsız yönlere dönebilen küre kullanıldı. Bu şekilde değişken yön seçimlerinde yarı küreler zıt yönlere ya da farklı hızlarda aynı yöne dönerek amaçlanan ilerleyişi sağlıyor.

Projeyle JAXA (Japonya Uzay Araştırma Ajansı) da ilgilenerek yeni bir gezegen keşif robotu üzerinde çalışmalar başlatıldı. JAXA’nın yapacağı yeni keşif robotunda yüksek hareket kabiliyetini sağlamak için Omni-Palet itiş sistemi kullanılması tasarlandı ve testler başlatıldı.

Proje sadece araç itiş sistemi olarak geliştirilmiyor. Başka bir yandan ameliyatlarda kullanılacak parçalar da geliştiriliyor. Organlara zarar vermeden tutan bir sistem tasarlayan araştırma grubu Omni-Ball denilen temel yapısı aynı sistem üzerinde çalışıyor.

CEVAP VER